Jdi na obsah Jdi na menu
 


JAK........a v čem uchovávat pečivo

Nejhorší řešení pro skladování chleba
Také se správným skladováním chleba mívají lidé potíže. Poměrně častým zvykem je uchovávat chléb v ledničce, což je ale to nejhorší řešení. Právě v ledničce totiž chléb zestárne nejrychleji. Stárnutí chleba je způsobeno fyzikálně-chemickými změnami škrobu, při němž škrob postupně přechází z gelovité struktury zpět do struktury krystalické, ve které se původně nacházel v mouce, a při tomto procesu se z chleba uvolňuje voda. Nejrychleji přitom tento nežádoucí proces probíhá při teplotě 0 až 10 °C, což je ovšem právě teplota v ledničce. Pekaři proto doporučují skladovat chléb při teplotě 20–25 °C, zabalit po vychladnutí do čisté utěrky a následně vložit do vhodné nádoby, která mu umožní dýchat.
Jiná věc je zamrazování chleba. To je skutečně metoda zpomalující stárnutí chleba, přičemž takového procesu lze dosáhnout účinkem teplot nižších než minus 18 °C. Důležité je, aby se zamrazoval výrobek co nejčerstvější, který si během následného skladování při mrazírenských teplotách uchová své vlastnosti po dobu několika týdnů až měsíců. Zamrazované výrobky musí být vždy uzavřeny ve vhodných umělohmotných obalech, a to celé, nebo nakrájené na jednotlivé plátky, které je vhodné vzájemně oddělit mikrotenovou folií. Při následném rozmrazování potom můžeme totiž použít přesně požadované množství. Rozmrazování chleba může probíhat samovolně při pokojové teplotě po dobu několika hodin, nebo lze využít mikrovlnné trouby, která proces rozmrazování zkrátí na několik minut.
 
 
Zdroj: článek Éčka v chlebu jsou daní za trvanlivost
 
 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Plíseň pečiva

(Mates, 20. 7. 2014 17:31)

Dobrý den chci se zeptat je dobré uchovávat pečivo v plastové uzaviratelné nádobě.?

Re: Plíseň pečiva

(Iva - Pekárnománie, 21. 7. 2014 12:38)

Dobrý den,

pečivo máme v plastovém chlebníku, není neprodyšně uzavřený - myslím, že větrání je důležité.
Kváskové pečivo je fajn uchovávat zabalené v pevné (husté) utěrce.

Re: Re: Plíseň pečiva

(Mates, 21. 7. 2014 17:27)

Takže to chámu dobře že by to jak nemělo bít, chlebník to není je to plastová nádoba většínou se to využívá na hračky. děkuji za odpověď..